------------------------------------------------KULTURYSTYCZNE FORUM SIŁACZY W CAŁEJ POLSCE-------------------------------------

ZDROWIE, SPRAWNOŚĆ, SPORT, FACHOWA PORADA, BADANIA DLA SPORTOWCÓW, OPIEKA PROFILAKTYCZNA, NAGRODY ZA WKŁAD, ZABAWA I PRZYJEMNOŚĆ - TYLKO U NAS

Ogłoszenie

AUTORYZOWANY PUNKT ODŻYWEK WROCŁAW: OLIMP HDT MUSCLE TECH LABRADA BIOGENIX Mogę dać korzystne rabaty, jeszcze niższe ceny niż sklep oferuje. Wysyłam również ze strony forum na zamówienie. Kwestia kontaktu skype: PAWLILIMICIMITED Zamówienia będą wysyłane z Wrocławia a forma płatności po omówieniu szczegółów.

  • Index
  •  » DIETA
  •  » Dieta ketogenna czyli dieta nie dla wszysktich...

#1 2008-01-14 02:08:47

HERKULES

Administrator

7099039
Call me!
Zarejestrowany: 2008-01-13
Posty: 66
Punktów :   

Dieta ketogenna czyli dieta nie dla wszysktich...

W ostatnich latach obserwuje się dość znacznie zainteresowanie tzw. dietą ketogenną. Prawdopodobnie jest to spowodowane ogólnym wzrostem zainteresowania żywieniem nisko-węglowodanowym. Należy jednak wiedzieć że dieta ketogenna różni się dość znaczeni od diet nisko-węglowodanowych. Może być prowadzona tylko przez ściśle określony czas i nie jest przeznaczona dla wszystkich. Aby zrozumieć sens i działanie diet ketogennych, trzeba znać działanie związków ketogennych na organizm ludzki.
Dieta dostarczająca równoważną ilość węglowodanów i tłuszczów powoduje, że powstający acetylo-CoA podczas spalania tłuszczów (proces ten nazywamy beta-oksydacją) wchodzi w cykl Krebsa (inaczej nazywany cykl kwasów cytrynowych). Wejście acetylo-CoA w ten cykl zależy od dostępności jednego z elementów cyklu Krebsa, a mianowicie szczawiooctanu. Acetylo-CoA łącząc się ze szczawiooctanem, tworzy cytrynian, rozpoczynając tym samym nowy obieg cyklu. Jeśli jednak dominuje rozkład tłuszczów, przy niedoborze węglowodanów (tak może być w przypadku niewłaściwie prowadzonych diet nisko-węglowodanowych), to losy acetylo-CoA są inne. Szczawiooctan jest wykorzystywany do biosyntezy glukozy i staje się niedostępny dla reakcji z acetylo-CoA. W takiej sytuacji powstaje nadmiar acetylo-CoA. Wówczas ulega on kondensacji, tworząc związki ketonowe, czyli acetooctan, D-3-hydroksymaślan i aceton. W oddechu osób znajdujących się w ketozie daje się wyraźnie zauważyć zapach acetonu. Głównym miejscem powstawania związków ketonowych jest wątroba. Substancje te przedostają się do krwi i są transportowane do tkanek obwodowych. Acetooctan i 3-hydroksymaślan są ważnym źródłem energii w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego.
Przy prawidłowym metabolizmie wyłącznym paliwem dla mózgu jest glukoza. Mózg nie ma zapasów energetycznych i dlatego wymaga stałego dopływu glukozy, która w stanie wolnym swobodnie wnika do tkanki mózgowej. Zużycie glukozy przez mózg wynosi około 120g/dobę. Około 60% całkowitego zużycia glukozy u człowieka przypada na mózg. W okresie głodowania paliwem dla mózgu zamiast glukozy są związki ketonowe. Kwasy tłuszczowe nie mogą być wykorzystywane jako cząsteczki paliwa, ponieważ są związane z albuminami, i dlatego nie mogą przenikać przez barierę krew - mózg.
Natomiast związki ketonowe mogą być transportowane do mózgu. Zamiana glukozy jako paliwa na związki ketonowe minimalizuje rozkład białek podczas głodowania. Adaptacja mózgu do wykorzystywania związków ketonowych jest stopniowa i możliwa przy powolnym zmniejszaniu dowozu glukozy. Stwierdzono, iż mózg może odżywiać się w około 70% związkami ketonowymi.
Głównym paliwem dla mięśni są: glukoza, kwasy tłuszczowe i związki ketonowe. Mięśnie, w odróżnieniu od tkanki mózgowej, zawierają duże ilości glikogenu (3/4 całej ilości glikogenu zawartego w organizmie człowieka). Glikogen łatwo uwalnia glukozę zużywaną w obrębie tkanki mięśniowej. Mięsnie podobnie jak mózg nie mogą uwalniać glukozy do krwioobiegu i innych tkanek. W aktywnie pracującym mięśniu szkieletowym szybkość glikolizy znacznie przekracza szybkość cyklu cytrynowego. W warunkach glikolizy beztlenowej pirogronian ulega redukcji do mleczanu, który po przejściu do wątroby ulega przekształceniu w glukozę. W ten sposób część obciążenia metabolicznego przesuwana jest z mięśni do wątroby. W spoczywającym mięśniu (warunki tlenowe) głównym paliwem są kwasy tłuszczowe. Dla mięśnia sercowego paliwem mogą być związki ketonowe. Mięsień sercowy chętniej wykorzystuje w istocie związki ketonowe niż glukozę. Podobną sytuację obserwujemy w przemianach energetycznych nerek i płuc.
W osoczu krwi utrzymuje się prawie stałe stężenie związków ketonowych. Jeżeli następuje powolny i niewielki wzrost stężenia związków ketonowych, to tkanki (poza wątrobową) wykorzystują z czasem coraz więcej tych związków do przemian energetycznych.
Istnieją różne powody pojawiania się zwiększonej ilości związków ketonowych we krwi i w moczu. Należy do nich:
KREW:
Kwasica cukrzycowa
Dieta ubogowęglowodanowa
Dieta bogatotłuszczowa
Zatrucie ciążowe
Długotrwałe wymioty
Glikogenoza wątrobowa
Stany gorączkowe
Nadczynność gruczołu tarczowego
Po podaniu STH
W akromegalii
Zespół Cushinga
Przewlekłe przedawkowanie insuliny
Zatrucia alkoholem etylowym i izopropylowym
W czasie leczenia oksysteroidami


MOCZ:
Cukrzyca
Mocznica
W głodówce
Diety ubogowęglowodanowa i wysokotłuszczowe
Zatrucie ciążowe
Ciężka niedokrwistość
Stany gorączkowe
Długotrwałe wymioty

Ww. przypadki należy monitorować poprzez oznaczenie związków ketonowych w moczu. Popularną metodą oznaczania ilości związków ketonowych w moczu są testy paskowe. Ketony działają na organizm ludzki w sposób specyficzny. Zaskakujące jest działanie euforyczne związków ketonowych, często spotykane na początku stosowania żywienia niskowęglowodanowego (wspaniałe samopoczucie ulega pogorszeniu po 2 3 miesiącach stosowania diety ketogennej).
Inne często spotykane objawy to:
- utrata apetytu
- zmiana zapachu potu, moczu, oddechu
- narastające pragnienie
- senność
- zaparcia.

Klasyczna dieta ketogenna może być stosowana nie dłużej niż 3 - 4 miesiące. Po tym czasie powinna nastąpić konsultacja lekarska. Lekarz określi zmiany w odżywianiu lub zaleci dalszą kontynuację diety niskowęglowodanowej.
Dieta ketogenna najlepiej sprawdza się, kiedy mamy przewagę procesów katabolicznych nad anabolicznymi i u tzw. szybkich utleniaczy.
Nadmierny katabolizm charakteryzuje się zasadowym środowiskiem tkanek, natomiast krew staje się bardziej kwaśna. W tkankach następuje spadek ilości potasu i wzrost ilości wapnia. Można zaobserwować wzrost pH moczu, wysokie OB, niską eozynofilię, zużycie większej ilości tlenu. Struktura błon komórkowych charakteryzuje się przewagą ilości kwasów tłuszczowych nad sterolami. Prowadzi to do wzrostu sprawności transportu przez błony i wzmożonego metabolizmu tlenowego.

Koniec części I

Autorzy:
lek. med. Krzysztof Krupka
dr n. med. Sławomir Puczkowski

Offline

 

#2 2008-01-15 20:34:17

LUTEK

Użytkownik

8411316
Zarejestrowany: 2008-01-14
Posty: 13
Punktów :   

Re: Dieta ketogenna czyli dieta nie dla wszysktich...

Czyli wynika z tego że aby się poddać takiej diecie należy ogólnie sprawdzić czy w którym momencie mogą być nieprzyjemności. Bo jeśli podda się CKD osobie która tylko przeszła ale nie ma doświadczenia w prowadzeniu to wtedy nie będzie mogła nic zrobić. Czyli trzeba przygotować się do takiego wyzwania bo schudnąć to jedno a błędy i powikłania to druga sprawa.
Ciekawy artykuł... proszę o dalszą część
))

Czyli jak to teraz zrobić, od czego to zależy żeby wiedzieć, bo rozumiem że jest to szybki efekt jak widać u niektórych bardzo skuteczny no ale jeśli to się wiąże z powikłaniami to co trzeba zrobić aby uniknąć przynajmniej jakieś dolegliwości w jakiejś części?

Czekam na odpowiedź Herr...

Ostatnio edytowany przez LUTEK (2008-01-15 20:42:45)

Offline

 

#3 2008-01-17 13:53:57

HERKULES

Administrator

7099039
Call me!
Zarejestrowany: 2008-01-13
Posty: 66
Punktów :   

Re: Dieta ketogenna czyli dieta nie dla wszysktich...

Często jest to nierozumiane w kontekście definicji mięśni i ogólnego zarysu przygotowawczym do CKD, ale trzeba tutaj nadmienić że każda zmiana dietetyczna pociąga za sobą jakieś konsekwencje. Faktycznie trwa to długi proces ale dla osób nie mających doświadczenia należałoby podjąć długi czas samego wprowadzania takiej diety zaczynając od zmiany fundamentów i proporcji pomiędzy białkami, węglowodanami i tłuszczami. Wiem że jest to dość nietypowy obraz jak gdyby wejścia na dietę CKD ale jest to dla wielu niedoświadczonych możliwość wsłuchania się w reakcje jakie towarzyszą w trakcie powolnych zmian i lepiej wykorzystanego czasu poprzez przewagę czasową wyeliminować pewne zachowania jak skurcze, bóle wszelkiego rodzaju itd. bo wtedy mamy większe panowanie kiedy powolny proces daje delikatne sygnały niż wtedy gdy wchodząc już z "kopytami" do diety CKD jednocześnie nie znając reakcji naciąć się na poważne problemy.
Poza tym organizm lubi powolne zmiany natomiast nie znosi szybkich zmian. Organizm wówczas głupieje i wprowadza ćwiczącego i jego myślenie w błędne koło jeśli jest słaby psychicznie. Jeszcze większe konsekwencje są wtedy gdy osoba mająca już dietę CKD nie będąc przygotowanym gdzie występują różne nieznane sytuacje które są problematyczne dla zdrowia nagle przerwie CKD i zacznie od początku ćwiczyć, jeść tak jak przed podjęciem wyzwania dietetycznego CKD. Stan reakcji jest katastrofalny.
I nie tylko ja to przeszedłem. Ale do tego musiałem zrobić badania biochemiczne aby wiedzieć co zrobić i jak wyprostować ten kosztowny błąd.

Pozdrawiam Lu...

Offline

 

#4 2013-07-13 07:44:00

Naveed123

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-13
Posty: 1
Punktów :   

Re: Dieta ketogenna czyli dieta nie dla wszysktich...

This is very very nice and wonderful post about the bo wtedy mamy większe panowanie kiedy powolny proces daje delikatne sygnały niż wtedy gdy wchodząc już z "kopytami" do diety CKD jednocześnie nie znając reakcji naciąć się na poważne problemy.


actual tests     actual tests
actualtests network+ certification    actualtests network+ certification

Offline

 
  • Index
  •  » DIETA
  •  » Dieta ketogenna czyli dieta nie dla wszysktich...
--------------------------------------------- KULTURYSTYKA - ODŻYWIANIE - SUPLEMENTACJA -------------------------------------------------------

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
foto lab