------------------------------------------------KULTURYSTYCZNE FORUM SIŁACZY W CAŁEJ POLSCE-------------------------------------

ZDROWIE, SPRAWNOŚĆ, SPORT, FACHOWA PORADA, BADANIA DLA SPORTOWCÓW, OPIEKA PROFILAKTYCZNA, NAGRODY ZA WKŁAD, ZABAWA I PRZYJEMNOŚĆ - TYLKO U NAS

Ogłoszenie

AUTORYZOWANY PUNKT ODŻYWEK WROCŁAW: OLIMP HDT MUSCLE TECH LABRADA BIOGENIX Mogę dać korzystne rabaty, jeszcze niższe ceny niż sklep oferuje. Wysyłam również ze strony forum na zamówienie. Kwestia kontaktu skype: PAWLILIMICIMITED Zamówienia będą wysyłane z Wrocławia a forma płatności po omówieniu szczegółów.
  • Index
  •  » BOKS
  •  » Knockout zbior kilku ciekawych informacji

#1 2008-01-15 09:58:50

kaamill

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-15
Posty: 5
Punktów :   

Knockout zbior kilku ciekawych informacji

Knockout co to jest?

[glow=red]Knockout (K. O.)- [/glow]jest to sytuacja kiedy podczas walki jeden z przeciwników zostaje na skutek uderzeń niezdolny do dalszej walki. Do knockout'u może dojść poprzez decyzję sędziego, gdy sędzia po upadku odliczy 10 sekund.
[glow=green]
T.K.O.- [/glow]techniczny knockout dochodzi do przerwania walki, gdy sędzia zauważy iż zawodnik nie jest w stanie podjąć dalszej walki/ bronić się. T.K.O. może też być decyzją narożnika, gdy trenerzy uznają, iż nie można ciągnąć dalej walki przerywają ją przez rzucenie na ring ręcznika, lub lekarz ringowy w razie zagrożenia zdrowia zawodnika. Do T.K.O. dochodzi też ,gdy zawodnik zaliczy podczas jednej rundy 3 knockdowny.

Najczęstsze przyczyny nokautów:

* Uderzenia w głowę
· Uderzenia w brzuch (ogólnie tors z częściami jak np. splot słoneczny, wątroba...etc.)
· Uderzenia w udo (poprzez low-kick/mawashi)

Kontuzje związane z wyżej wymienionymi uderzeniami:

Urazy głowy (mózgu)- jest to jedna z najczęstszych i najpoważniejszych kontuzji w sportach walki, w związku z czym każdy uraz głowy powinien być natychmiastowo konsultowany z lekarzem. Rozróżniane są dwa rodzaje obrażeń głowy bez utraty przytomności, oraz z utratą.
Gdy po uderzeniu w głowę zawodnik straci przytomność (najczęściej utrata świadomości trwa od kilku sekund do minuty) i nie pamięta momentu uderzenia ,oraz co się z nim działo po uderzeniu ,ale "czuję się dobrze" nie należy tego lekceważyć należy niezwłocznie udać się z nim do lekarza, gdyż może dojść do wstrząśnienia mózgu. Może też dojść do zmian urazowych, które często nie są widoczne od razu. Niepokój powinny wywoływać: wymioty, nudności, bóle brzucha, problemy ze wzrokiem, nienaturalnie poszerzone źrenice.
Należy też uważać na stan gdy po uderzeniu zawodnik nie traci przytomności, wszystko pamięta, lecz psychcznie nie jest z nim najlepiej czuje się śpiący, ma bóle głowy, nudności. Należy skonsultować się z lekarzem ,który przeprowadzi szereg badań stwierdzający szkodliwość, oraz skutki uderzenia.
Lekarze do rozpoznania skali urazu wykorzystują skalę śpiączki Glasgow. Jest to skala, za pomocą której (co często widać podczas walk bokserskich) lekarze oceniają w danej skali reakcję ruchową, słowną, oraz otwarcie oczu na komendę.

"Ocenie wg skali Glasgow:
· Otwieranie oczu
o 4 punkty - spontaniczne
o 3 punkty - na polecenie
o 2 punkty - na bodźce bólowe
o 1 punkt - nie otwiera oczu
· Kontakt słowny:
o 5 punktów - odpowiedź logiczna, pacjent zorientowany co do miejsca, czasu i własnej osoby
o 4 punkty - odpowiedź splątana, pacjent zdezorientowany
o 3 punkty - odpowiedź nieadekwatna, nie na temat lub krzyk
o 2 punkty - niezrozumiałe dźwięki, pojękiwanie
o 1 punkt - bez reakcji
· Reakcja ruchowa:
o 6 punktów - spełnianie ruchowych poleceń słownych, migowych
o 5 punktów - ruchy celowe, pacjent lokalizuje bodziec bólowy
o 4 punkty - reakcja obronna na ból, wycofanie, próba usunięcia bodźca bólowego
o 3 punkty - patologiczna reakcja zgięciowa,(przywiedzenie ramion, zgięcie w stawach łokciowych i ręki, przeprost w stawach kończyn dolnych)
o 2 punkty - patologiczna reakcja wyprostna,(przywiedzenie i obrót ramion do wewnątrz, wyprost w stawach łokciowych, nawrócenie przedramion i zgięcie stawów ręki, przeprost w stawach kończyn dolnych, odwrócenie stopy)
o 1 punkt - bez reakcji
Uwzględnia się najlepszą uzyskaną odpowiedź w każdej kategorii. Łącznie można uzyskać od 3 do 15 punktów, ale należy zaznaczyć z jakich składowych powstał wynik (np. GCS 12: 3/4 + 4/5 + 5/6).
Na podstawie skali Glasgow zaburzenia przytomności najczęściej dzieli się na:
· GCS 13-15 - łagodne
· GCS 9-12 - umiarkowane
· GCS 3-8 - głębokie, czyli śpiączka." (cytat z [http://www.warszawiak.org/PKiN/Skala_Glasgow])

Jednak co warto tutaj poruszyć, by nie odrzucić młodych ludzi chcących się zająć sw jest fakt, iż do kontuzji głowy nie dochodzi tylko w sportach walki. Przykładem niech będzie np. piłka nożna- jak donosi Michał Drwięga z Carolina Medical Center uderzenia piłki głową tzw. "główki" można przyrównać do uderzeń bokserskich!!!!. (całość artykułu [http://www.carolina.pl/article.php?id=143&bp%5B%5D=urazy%20sportowe&ct%5B%5D=Artyku%B3y%20pogl%B1dowe&]
Uderzenia w brzuch(korpus)- Uderzenia te są bardzo groźne z dwóch powodów: po pierwsze po uderzeniu na korpus mózg samoczynnie wywołuje impuls zmuszający ciało do opuszczenia rąk w dół przez co narażamy się na atak głowy, oraz drugi rodzaj gdy po ciosie na splot słoneczny, nie możemy złapać wdechu, ani wydechu, przez co nie możemy kontynuować walki. Często też dochodzi do pojawia się krwi w nerkach u zawodnikach po walce. Podczas walki może dojść do złamania żeber po uderzeniach na korpus( tak jak w Rocky'im ).
Uderzenia w udo- low kick/mawashi, czyli kopnięcia wykonywane z piszczela w udo nad kolanem (pomijam uderzenia stopą na przednią nogę), otrzymanie kilku takich kopnięć wywołuje zachwianie równowagi, przez co często najtwardsi fighterzy celnie trafieni nie mogą utrzymać się na nogach( jak np. Marek Piotrowski w 1 walce w formule z low kick).
Rozcięcia- jest to już mniej niebezpieczny rodzaj kontuzji, choć groźny i bardzo często bagatelizowany. Do rozcięć najczęściej dochodzi w okolicach łuku brwiowego. Z faktu, iż jest to na tyle "mało niebezpieczna" kontuzja, często rozcięcie jest smarowane wazeliną. Wazelina lub pod jest częstą przyczyną zakażenia, którego skutków nikomu chyba nie trzeba opisywać.

Jak się chronić przed knockout'em:

Niewątpliwie ważne jest dobre opanowanie technik, oraz szczelna garda. Lecz nie można też zapominać o takich rzeczach jak zamykanie( mrożenie) oczu przy otrzymywaniu uderzenia. Oczywiście często przyczyną klęski jest strach (za równo przed uderzenie, jak i przed bólem), na ringu nie można się bać i trzeba być maksymalnie skupionym. Jak to kiedyś ktoś powiedział:" Najlepszą Obroną jest Atak", więc by nie być bitym należy jak najwięcej atakować. Nie da się niestety przewidzieć żadnego scenariusza obrony przed atakiem, gdyż atak jest indywidualnym wymysłem atakującego, który powstaje podczas ataku instynktownie! W związku z czym należy często sparować ( sparingi na 30-50% siły ,żeby się nie po obijać, oczywiście w kaskach), oraz treningi na tarczach przeprowadzać w ruchu.

Przykłady krzywd wywołanych knockautami:

Muhammad Ali- który pod wpływem uderzeń choruje na chorobę parkinsona
Dimitris Livadas- 21 letni bokser, który zmarł około rok temu na ringu bokserskim
Marek Piotrowski- nasz polski akcent, człowiek który przez mikrourazy mózgu dostał spowolnienia układu ruchowego, oraz mowy.
Wnioski:
Należy sparować (trenować) w rękawicach, kaskach, ochraniaczach na zęby, pod okiem przygotowanego instruktora, oraz dawać z siebie wszystko na treningu, by potem nie cierpieć. Nie należy lekceważyć żadnego przyjętego ciosu!!

P.S.
Życzę każdemu z Was nie doznania nigdy knockoutu w Waszych karierach.

Bibliografia:
1. [http://www.tkd.szczecin.pl/kupso.htm]
2. [http://www.carolina.pl/article.php?id=143&bp%5B%5D=urazy%20sportowe&ct%5B%5D=Artyku%B3y%20pogl%B1dowe&];
3. [http://www.polskiboks.pl/polskiboks/main.php?show=akt&id_akt=79]
4. [http://www.warszawiak.org/PKiN/Skala_Glasgow]

autor: Kaamill. Kopiowanie zabronione.

Offline

 
  • Index
  •  » BOKS
  •  » Knockout zbior kilku ciekawych informacji
--------------------------------------------- KULTURYSTYKA - ODŻYWIANIE - SUPLEMENTACJA -------------------------------------------------------

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
fotograf oleśnica