jkd - 2008-01-14 23:09:36

OLIWA Z OLIWEK

Zróbmy wszystko,aby w naszej kuchni w każdym domu była używana na codzień oliwa z oliwek! Zwróćmy jednak uwagę w sklepie, sięgając po butelkę tego "złocistego płynu" czy na etykietce butelki jest napis "extra virgin"! Jest to międzynarodowa nazwa najbardziej wartościowego tłuszczu roślinnego dla naszego zdrowia! Nie dajmy się też skusić niższą ceną oliwy z oliwek, bo to napewno jest gorszy gatunek oliwy, i nie ma jedynego napisu "extra virgin" jaki cechuje najbardziej czystą odmianę oliwy ! Producenci specjalnie dając niższa cenę za 1,0 litr małymi napisami na etykietce starają się wprowadzić w błąd Konsumenta! Musimy wybierać produkty dobre dla zdrowia, nie zawsze szukając najtańszych produktów, które nie spełnią naszych oczekiwań! Dieta śródziemnomorska jest dietą nr 1 na świecie,zalecaną wszystkim krajom przez Światową Organizację Zdrowia! Moim zdaniem oliwa z oliwek "extra virgin" powinna być na półkach aptecznych a Państwo powinno refundować po części takie recepty! Ten tłuszcz mógłby w  niektórych przypadkach zastąpić o wiele droższe leki chemiczne, ktore obniżają poziom cholesterolu! O walorach zdrowotnych  oliwy proszę czytać w dalszej części informacji.....

Wiadomo od dawna, że mieszkańcy takich krajów jak: Grecja, Włochy czy Hiszpania umierają znacznie rzadziej na choroby serca, niż mieszkańcy krajów położonych bardziej na północ. Pojęcie diety śródziemnomorskiej  po raz pierwszy pojawiło się dopiero w 1977 roku w trakcie obrad komisji zdrowia amerykańskiego senatu. W tej chwili Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ten sposób odżywiania jako zbawienny dla ludzkiego organizmu. W śródziemnomorskim menu dominują warzywa, owoce morza, ryby, pełnoziarniste pieczywo, sery. Niewiele jest natomiast czerwonego mięsa. Jednak największą jej zaletą, jak twierdzą dietetycy jest oliwa z oliwek. Już przez Homera zwana była  złotym płynem. Obecnie produkuje się na świecie ok. 1,742 mln litrów oliwy z oliwek rocznie z czego 30 % produkują Hiszpanie, a  24 % Włosi. Pozostali producenci to: Grecja, Francja, Tunezja, Maroko i Portugalia. Oliwki rosną na wiecznie zielonych drzewach, osiągających wysokość 10 - 20 metrów. Drzewo rośnie powoli, zaczyna owocować po ok. 10 latach, ale z a to może żyć aż 2000 lat! Oliwki mają wielkość 2-3 cm, są kuliste lub o kształcie elipsy. Zawierają około 40 - 60 % cennego tłuszczu. Dlatego też są przede wszystkim przerabiane (wraz z pestką) na oliwę. Tylko 10 % zebranych oliwek przeznacza się bezpośrednio do zjedzenia. Są bogate w związki mineralne  przede wszystkim fosfor, potas i żelazo, a także witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminę C i E. Jedna mała oliwka (ok. 3 g) to 3 - 4 kcal. Można się spotkać z różnymi podziałami oliwy z oliwek. Szukajmy na półkach sklepowych najlepiej oliwy z oliwek oznaczonej: Virgin olive oil extra (np.firmy Ballester) - jest uzyskiwana z oliwek w sposób nie zmieniający podstawowych ich własności. Taką oliwę uzyskuje się podczas pierwszego tłoczenia na zimno. Cały proces trwa ok. 1 godziny. Z 500 kg oliwek uzyskuje się ok. 57 litrów oliwy extra virgine.
Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które w przeciwieństwie do kwasów nasyconych zawartych w tłuszczach zwierzęcych wywierają dobroczynne działanie na organizm ludzki. Nasycone kwasy tłuszczowe powodują wzrost stężenia złego cholesterolu - LDL  (przeciwieństwo dobrego cholesterolu  HDL) we krwi (powodującego miażdżycę, natomiast kwasy jednonienasycone powodują obniżenie poziomu tego cholesterolu). Oliwa z oliwek zawiera też kwas oleinowy, a podejrzewa się, że kwas ten w przeciwieństwie do kwasu linoleinowego powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Stąd obserwuje się niższą zachorowalność na te choroby wśród mieszkańców Basenu Morza Śródziemnego, którzy właśnie spożywają duże ilości oliwy z oliwek. Ponadto oliwa ta pomaga przy stwardnieniu tętnic, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach. Oliwa z oliwek nie zawiera soli, jest produktem bezglutenowym. Oliwa z oliwek jest wspaniałym dodatkiem do sałatek, dań z makaronem, ryżem, a także owocami morza. Można jej używać do pieczenia i smażenia jako substytut masła i margaryny. Jeżeli chcemy użyć oliwy z oliwek do smażenia, należy pamiętać o używaniu umiarkowanej temperatury smażenia (nie używać dużego ognia, odpada też głębokie smażenie), bowiem oliwa ta pali się w niższych niż inne oleje temperaturach (ma niższą temperaturę dymienia - wynosi ona 225 stopni C). Oliwa z oliwek nie wymaga przechowywania w lodówce, w niskiej temperaturze ulega zmrożeniu, nie wpływa to jednak na jakość produktu.Powinna znaleźć czołowe miejsce w zdrowej i nowoczesnej kuchni. Jest to prawdziwa kulinarna przyjemność i skarb dla naszego zdrowia!

dr Jacek Roik www.jroik.manpol.pl

https://4prestige.pl/